Our Elementary Teachers
Back to Elementary Schools

Meet our Elementary Teachers

Lingle Avenue

Mrs. Jackie Boltz

Mr. Brad Clemens

Mrs. Melissa Groff

Mrs. Amy Henry

Mrs. Jennifer Honicker

Mrs. Paula Norton

Mrs. Jill Sensenig

Mrs. Erin Condran

 

Forge

Mrs. Mary Clements

Mrs. Patricia Early

Mrs. Holly Folkemer

Lingle

Ms Amy Speece

Ms. Julie Ibberson

Mrs. Jennifer Kyper

Northside

Mrs. Alicia Brinser

Mrs. Keanna Walters

Pine

Mrs. Shelly Hunt

Miss Julianna Toro

Mrs. Sherry Weaver

Forge

Mr. Warren Miller

Ms. Amy Morneau

Mrs. Ryan Warner

Lingle 

Mrs. Brianne Cole

Mr. Caleb Purcell

Mrs. Erin Rose

Northside

Miss Unju Pak

Miss Emily Stephens

Pine

Mrs. Alyssa Crum

Mrs. Susan Fair

Mrs. Erica Lambert

 

Forge

Mrs. Heidi Kajder

Mrs Carrie Twaddell

Mrs. Brenda Wasilewski

 

Lingle

Mrs. Ellen Gay

Mrs. Sandy Kepler

Mrs. Janet Stewart

Northside

Ms. Megan Frazier

Mrs. Annie Johnson

Pine

Mrs. Nancy Heisey

Ms. Erica Hostetter

Mrs. Jennifer Reed

Forge

Mrs. Crystal Geiselman

Mrs. Michelle Lucoitti

Mrs. Kristen Teaman

 

Lingle

Mrs. Shauna Garcia

Mrs. Dawn Yingling

Mr. Mark Zimmerman

 

Northside

Mrs. Tricia Bruce

Mrs. Jennifer Cruise

Pine

Mrs. Denise Caton

Mrs. Noelle Conrad

Mrs. Beth Wolfe

 

Forge

Ms. Abby Anderson

Mr. Joshua Brinser

Miss Natasha Bucy

 

Lingle

Mr. Jason Koch

Ms. Kellie Kreider

Mrs. Jennifer Smith

 

Northside

Mrs. Rayanne Miller

Mrs. Julie Mackneer

Pine

Mrs. Nicole Harner

Mr. Gregory May

Mrs. Alexandra Rausch

 

Forge

Mr. Nathan Carroll - Art

Mrs. Donna Foran - Gifted

Mrs. Michelle Berliner-Itinerant Autistic Support

Miss Mackenzie Lesh - Health/Phys. Ed.

Mrs. April Sibbach - Library

Mrs. Kathleen Reese - Music

Mr. Scott Kuntz - Orchestra

Miss Noel Waltemire - Music

Mrs. Megan Ressler - Reading Coach

Mrs. Mary Manlove/Reading Coach

Mrs. Jennifer Blystone- Reading

Mrs. Tracy Deeb - Special Education

Mrs. Tara Garber - Special Education

Ms. Rebecca Lorenzi- Special Education

Mrs. Bethany Oleyniczak - Special Education

Mrs. Paulina Seibert - Special Education

Mr. Tyler Frantz - STEM

Miss Danielle Bartholomew- Tech/Math Coach

Mrs. Shannon Maurer- Math Coach

Mrs. Lauren McGrady-Guidance

 

Lingle

Mrs. Nichole Simpson - Art

Mrs. Donna Foran - Gifted

Mrs. Michelle Berliner-Itinerant Autistic Support

Mrs. Karen Szobocsan -Health/Phys. Ed.

Mrs. Janelle Simmon - Library

Mr. Greg Brandt - Music

Mr. Scott Kuntz-Orchestra

Miss Allison Connell- Reading

Mrs. Megan Ressler-Reading Coach

Mrs. Liz Bell-Reading Coach

Mr. Jamison Appel - Special Education

Mrs. Kellie Eshenour- Special Education

Miss. Alexandra Freeman - Special Education

Ms. Cheyenne Rodriguez - Special Education

Mrs. Cathy Schrecengost - Special Education

Mrs. Pauline Seibert - Special Education

Mr. Tyler Frantz - STEM

Miss Danielle Bartholomew- Tech/Math Coach

Mrs. Shannon Maurer- Math Coach

Mr. Jeff Vaughn-Guidance

 

Northside

Mrs. Nichole Simpson - Art

Mrs. Donna Foran - Gifted

Mrs. Michelle Berliner-Itinerant Autistic Support

Mr. Ryan Brooks - Health/Phys.Ed.

Mrs. Karen Szobocsan - Health/Phys.Ed.

Miss Mackenzie Lesh-Health/Phys. Ed

Mrs. Janelle Simmon - Library

Mr. Greg Brandt - Music

Mr. Scott Kuntz-Orchestra

Miss Kathryn Olson- Music

Mrs. Ashley Edwards - Reading

Mrs. Liz Bell - Reading Coach

Mrs. Megan Ressler-Reading Coach

Ms. Courtney Ingold - Special Education

Mrs. Lucy Leamer- Special Education

Ms. Cherie Pedersen - Special Education

 Mr. Tyler Frantz - STEM

Miss Danielle Bartholomew- Tech/Math Coach

Mrs. Shannon Maurer- Math Coach

Mrs. Jennifer Pascale-Guidance

 

 

Pine

Mr. Nathan Carroll - Art

Mrs. Donna Foran - Gifted

Mrs. Michelle Berliner-Itinerant Autistic Support

Mr. Ryan Brooks - Health/Phys.Ed.

Mrs. April Sibbach - Library

Mrs. Kathleen Reese - Music

Mr. Scott Kuntz - Orchestra

Miss Noel Waltemire - Music

Mrs. Mary Manlove - Reading Coach

Mrs. Olivia Ehlmann - Reading

Mrs. Samantha  Caroway - Special Education

Mrs. Melissa George - Special Education

Mrs. Faith Long- Special Education

Miss Haley Zimmerman- Special Education

Mr. Tyler Frantz - STEM

Miss Danielle Bartholomew- Tech/Math Coach

Mrs. Shannon Maurer- Math Coach

Miss Jennifer Kotay-Guidance